Afsluttede udstillinger
Opdateret d. 29.10.2017



2. september - 29. oktober 2017

Kunstnergruppen NI LIV, 4 malere og to keramikere

Jette Gundorf, maleri
Elisabeth Bækmark, maleri
Mette Holmskov, maleri
Ingrid Korning, maleri
Anette Christiansen, keramik
Lasse Birk, keramik



Link til indbydelsen


1. juli - 27. august 2017

Døre til broderiets verden

Afgangsudstilling fra Den klassiske Broderiskole med:

Anni Christophersen
Eva Aaberg Westh




Link til indbydelsen


6. maj - 25. juni 2017

Don't Loose Hope - No Condition is Permanenet

Udstilling med kunstnerne:
Bo Karberg - installationer
Denis Virlogeux - maleri
Per-René Larsen - skulpturelt glas



11. marts - 30. april 2017

Lys over Fensmark

Kunstnere:
Udstilling med kunstnerne:
Hanne Sie - maleri, akvarel og grafik
Joseph Salamon - skulptur





14. januar - 5. marts 2017

Temaudstillingen: VINTER.

Kunstnere:
Jette Jørgensen,maleri,akvarel og tegning
Liza Krugermeier,maleri
Rupert Sutton,maleri
Jørgen Thomsen,maleri

Se omtale i Nyhedsbrevet dec. 2016.


Jørgen Thomsen: Icebergs


5. november - 18. december 2016

Midtsjællands vævekreds udstiller.



Link til indbydelsen.


3. september - 30. oktober 2016

Ellis K. Mortensen, keramik
Finleif Mortensen, maleri



Link til indbydelsen.


3. juli - 28. august 2016

Sommerudstilling 2016

Udstilling med:
Birgit Gregersen, maleri, akvarel
Jette Aas, maleri og broderi
Lisa Tødten, maleri og broderi
Birthe Foli Hansen, tekstil, broderi og æsker
Vibeke Andersen, fotos



14. maj - 26. juni

Erik Mortensen, Nykøbing F

Udstilling af maleri, akvarel og tegning
Fernisering finder først sted lørdag den 21. maj.


Link til indbydelsen.


6. marts - 8. maj

Forårsudstilling

Gallerie Dragehøj har inviteret 8 udvalgte kunstnere
fra KUNSTVÆRKET MØN OG SYDSJÆLLAND:

METTE FOLMER JENSEN, Glaskunst
LISE PFLUG, Maleri
SØREN MADSEN, Foto/maleri
IB ERLING PEDERSEN, Skulptur
ANNE GRETHE ESMANN, Maleri
JONNA IPSEN, Keramisk figurer
BIRTHE JARLBÆK, Blomstermaleri




16. januar - 28. februar

Tekstil-udstilling

Bakuba tekstiler fra Zaire og Congo,
samt kuriositeter fra andre afrikanske lande


Link til indbydelsen


31. oktober - 20. december 2015

Silketæpper / Malerier / Moderne ikoner

med
kunstner og højskolelærer Birgit Pathuel




Link til indbydelsen


29. august - 25. oktober 2015

Familiar - Glass and Jewellery

med
Therese Mørch-Jørgensen
Karin Mørch
Torben Jørgensen
Jytte Mørch



Link til indbydelsen


4. juli - 23. august 2015

Sommerudstilling

med
Jeanne Anthonisen - maleri
Birgit Brænder - mixed medie og fotografik
Margit Elmelund - maleri og grafik
Helle Groth - maleri og collage
Doron Silberberg - skulptur



Link til indbydelsen


18. april - 28. juni

Udstillingen "Hverken mere eller mindre"

med Mette Lise Rössing og Ullrich Rössing

- maleri, grafik, keramik, tekstil



Link til indbydelsen


21. februar - 12. april

Udstilling med Jette Jørgensen
- tegning og akvarel

"FUSK" - glaskunst lavet på Holmegaards Glasværk
af arbejderne i deres pauser





Link til indbydelsen


17. januar - 15. februar

Udstilling i anledning af 10-året for starten af
Dragehøj Kunstforening


Bestyrelsens medlemmer udstiller egne værker
Maleri, kunsthåndværk og foto



Link til indbydelsen


1. november - 21. december:

25 års fødselsdags-udstilling

"Indre og ydre landskaber"

Jørgen Albrechtsen - maleri
Jørgen Tang Holbek - maleri





Link til indbydelsen


6. september - 26. oktober:

Efterårsudstilling

Lena Bidstrup - billedvævning og grafik
Inger Marie Jørgensen - skulptur
Søren Birk Pedersen - maleri
Christine Scherfig - maleri
Kirsetn Antonie Sørensen - grafik

Lena Bidstrup: SpisFisk

Link til indbydelsen


6. juli - 31. august:

Kunstnergruppen KRAP

Anne Vejtorp - keramik
Bo Karberg - installation og skulptur
Christina Præstgaard - maleri
Elsebeth Møller - maleri
Yvonne Erbs - maleri
Rudy Hemmingsen - fotografi
Torben Olesen - collage
Gæstekunstner Robert Hogervorst - skulptur


Link til indbydelsen


11. maj - 29. juni:

Mennesker mødes

Henny Grodal,Skulptur
Sonny Schneider,Maleri og grafik
Jens Boas Barlund, Maleri



Link til indbydelsen


15. marts - 4. maj:

Maleri og akvarel

Jette Jørgensen udstiller


Link til Jettes jørgensens hjemmeside


18. januar - 9. marts:

Strik som tér sig'.

Udstillere:
Paulette Adam
Lisbeth Degn
Pernille Feilberg
Susanne Rishede
Diasshow v/Karl Ravn


Link til indbydelsen


2. november - 22. december:

Med Grønland i hjertet

Erik Torm:
Foto - Tre schweiziske ekspeditioner


Link til udstillingen

Johs. Rosing:
Maleri - Grønlandske landskaber


Link til programmet


7. september - 27. oktober:

3 jubilæums udstillinger

Udstillingerne er en fejring af Grafisk Værksteds 25 års jubilæum
og de finder sted på:

GrafikGalleriet
Næstved Museum, Boderne
Gallerie Dragehøj



Link til programmet


14. juli - 1. september:

Sommerudstilling med følgende kunstnere:

Anni Fiil, papir
Branka Lugonja, glas
Søren Madsen, foto / maleri
Jorge Nigro, maleri
Eduardo Soza, maleri
Doron Silberberg, skulptur


25. maj- - 7. juli:

Lise Pflug
Malerier



Link til Lise Pflugs hjemmeside.


23. marts - - 12. maj:

Nelly Gaskin, Lene Hansen, udstiller keramik
Bent Hougaard, udstiller maleri



19. januar - 17. marts:

Joseph Salamon, Hanne G. Salamon,
Hanne Sie og Ulrik Vintersborg

udstiller maleri, akvarel, emalje, collage og skulpturer



Læs mere om de 4 kunstenere.


3. november - 12. december:

Brtta Smelvær

Håndkoloreret grafik, maleri m.v.


8. september - 28. oktober:

Branka Lugonja - Glaskunst


Link til Brankas galleri.


24. august - 2. september:

Grønlandsudstilling

I anledning af bogen: Tre schweiziske ekspeditioner i Grønland,
skrevet af vores bysbarn ERIK TORM.

Bogen sælges til fordel for Børnehjemmet i Uummannaq.




4. maj - 10. juni:

Lis Ahrenkiel - Retrospektiv

"Et liv med håndarbejde"
Lis Ahrenkiel udstiller mere end 50 års produktion af håndarbejde.


10. marts - 29. april:

Birgit Pathuel: Moderne ikoner



Indtryk - Udtryk - Livsglæde

Birgit Pathuel udstiller silketæpper,
malerier og moderne ikoner


21. januar - 4. marts

Liza Krügermeier og Rupert Sutton: Maleri
Liza Krügermeier

Rupert Sutton

Link til galleriet.


5. november - 18. december

Midtsjællands vævekreds.
Medlemmerne udstiller på Gallerie Dragehøj.



Link til Vævekredsens hjemmeside.


17. september - 30. oktober

Udstilling med blomstermaleren Birthe Jarlbæk.



Link til Birthe Jarlbæks hjemmeside.


20. maj - 26. juni:

Udstilling med:

Jens Peter Nielsen

Link til kunstnerens hjemmeside.




19. marts - 15. maj:

4 sønderjyske kunstnere

Kunstnerne er:
Eric Nicolaisen, maleri
Jytte Lysgaard, keramik
Inger Dethlefsen, maleri
Bente Gellert, maleri




29. januar - 13. marts:

Helle Hutchinson: Keramisk skulptur og Grafik
Link til hjemmeside om kunstneren

Annelise Kofoed-Hansen: Gobelinvævning
Link til hjemmeside om kunstneren




9. oktober - 14. november:

Udstilling med:




4. september - 3. oktober:

Udstilling med:
Rita Jensen, mosaik/bronze
Poul Selvig, skulptur
Birgit Selvig, maleri




10. juli - 29. august:




29. maj - 4. juli:



Kunstnerne er:
Mette Folmer - Anni Fiil - Søren Madsen
Lene Lundgaard - Charlotte Nielsen

Link til sammenslutningen 20-05's hjemmeside.


20. marts - 16. maj:






16. januar - 14. marts:




7. november - 20. december 2009:




5. september - 1. november 2009:




5. juli - 30. august 2009:



Udstilling med:

Christina Præstgaard: maleri
Susanne Thea: grafik
Signe Rössing Wright: collage
Arne Arbo Nommesen: kunstfoto
Jesper Ranum: keramik



4. april - 17. maj 2009:

Rita Mortensen
udstiller tekstilkunst



Birgitte Eriksson
udstiller Snoet jern
- "Eventyrglas"



Link til indbydelsen



21. februar - 29. marts 2009:

Marian Lund

udstiller akryl på lærred:
Fantasi - Eventyr - Falbeldyr - Masker

Viggo Lynge Larsen

udstiller fragment
værker af bronze

Link til indbydelsen



11. oktober - 23. november 2008:

Birgit Pathuel

udstiller kunst og kunsthåndværk over temaerne
Grønland, klovne og kirkekunst.

Link til indbydelsen



3. august - 14. september 2008:

Anni Fiil og Mette Folmer:
Papir Glas - Glas Papir

Link til indbydelsen



7. juni - 27. juli 2008:

Udstilling




26. april - 1. juni 2008:

Lise Pflug
Fuglebilleder



Link til Lise Pflugs hjemmeside

2. marts - 20. april 2008:

Jette Jørgensen
Malerier og tegninger


Link til Jette Jørgensens hjemmeside



12. januar - 24. februar 2008:

Hanne Salamonsen & Ulrik Vintersborg
Skulptur, emaljemaleri og collager


Link til Ulrik Vinterborgs hjemmeside



Link til Hanna Salamons hjemmeside



5. november - 23. december 2007:

Susanne Thea udstiller parafraser:
Kobberætsninger, maleri, mixed media




21. april - 10. juni 2007:

Blomstermaler Birthe Jarlbæk
udstiller blomstermalerier.